W dobie komputerów, telewizji i multimediów młody człowiek jest skazany na zamknięcie w „czterech ścianach”. Udział w projekcie stworzył naszym uczniom możliwość aktywnego spędzenia czasu poza domem w atrakcyjny sposób oraz wzmocnienia relacji rówieśniczych. Uczniowie mogli odkryć w sobie pasje, które mogą dalej rozwijać i w nich się zrealizować.

Projekt „Z rowerem i wędką za pan brat” to alternatywa dla bierności i niechęci do aktywnych form rekreacji. Narastające problemy uczniów uwarunkowane są negatywnym wpływem ekspansywnych mediów: Internetu, telewizji czy kryzysem rodziny, bezrobociem i często nieodpowiednim środowiskiem społecznym, w którym zmuszeni są funkcjonować. Prowadzi to do braku zainteresowań, niechęci do aktywności, szukania akceptacji w nieodpowiednich grupach społecznych, co niesie za sobą niebezpieczeństwo uzależnień.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców postanowiliśmy ubiegać się kolejny raz o pozyskanie środków na realizację dwóch form spędzania wolnego czasu:

  • Trzydniowy rajd rowerowy jako aktywność, która ma promować turystykę rowerową wśród uczniów szkół podstawowych gminy Sierakowice.
  • Zawody wędkarskie umożliwiające młodzieży realizację ich zainteresowań i pasji oraz kształtowanie zasad zdrowej rywalizacji.

Rajd rowerowy „Kaszuby z Rowerlove.pl”, który zorganizowaliśmy już po raz czwarty w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 z założenia miał być wyróżnieniem dla uczniów, promując alternatywny tryb życia, nasze szkoły i gminę Sierakowice. Tradycyjnie już – wyjazd był dużym wyzwaniem, ponieważ trasa rajdu liczyła ponad 50 km / dzień.

Tym razem pojechaliśmy trasą Sierakowice – Kamienica Szlachecka – Borucino – Żuromino – Stężyca – Betlejem – Węsiory Kamienne Kręgi – Klukowa Huta – Dąbrowa – Łosienice – Jagodowo – Jelonko – Sierakowska Huta – Sierakowice. W Węsiorach podziwialiśmy Kamienne Kręgi. Tego magicznego miejsca również „smakowaliśmy”, delektując się dobrym jedzeniem w restauracji „Willa Tradycja”. Poznaliśmy też na Kaszubach miejsca, których nazwy nas zaskoczyły tj. Betlejem i Malbork. Wszyscy uczestnicy z powodzeniem przejechali tak długą trasę.

Rajd zakończył się dla każdej grupy testem wiedzy z zakresu znajomości miejsc, do których dotarliśmy rowerami oraz wręczeniem pamiątkowych medali. Atrakcją okazała się również prezentacja instruktorów turystyki rowerowej, którzy są doświadczonymi cyklistami. Wszystko w formie warsztatów na temat turystyki rowerowej. Działania mają zaszczepić w uczestnikach projektu chęć do aktywności rowerowej w przyszłości oraz dbanie o swoją kondycję fizyczną i zdrowie, co doskonale wpisuje się w programy naszych szkół promujących zdrowie.

Współczesna młodzież jest często bardziej nastawiona na bierny wypoczynek niż aktywność fizyczną w wolnym czasie. Rower jest dostępnym środkiem lokomocji, łatwo można na nim się przemieszczać i z ciekawej perspektywy zwiedzać naszą Małą Ojczyznę. Korzyści wynikające z aktywności fizycznej są ogromne i przekładają się na zdrowie i kondycję fizyczną. Nasze przekonanie o celowości tego typu aktywności oraz doświadczenia rowerowe i pasja dopełniają całości. Chcemy „zarażać” naszą pasją do roweru tak, aby nasi uczniowie zechcieli w przyszłości poznawać dalej Naszą Małą Ojczyznę, Polskę oraz świat z perspektywy roweru.

W projekcie wzięło udział 34 uczniów z czterech szkół naszej gminy oraz czterech opiekunów – instruktorów turystyki rowerowej.
Swoimi refleksjami uczestnicy rajdu dzielili się na bieżąco na stronach internetowych swoich szkół oraz na blogu www. Rowerlove.wordpress.com, gdzie codziennie umieszczane były newsy oraz aktualne zdjęcia.

Składamy serdeczne podziękowania Gminie Sierakowice za pozyskane w ramach projektu środki finansowe na realizację założonych celów. Jesteśmy przekonani, że zostały właściwie wykorzystane.

Nasi młodzi cykliści kolejny raz mogli doświadczyć pozytywnych emocji związanych z poznawaniem Kaszub oraz z wysiłkiem fizycznym tak potrzebnym w trudnym czasie, w jakim przyszło nam żyć.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcjom Szkół zaangażowanych w realizację projektu:

  • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach,
  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach,
  • Szkoły Podstawowej w Mojuszu,
  • Szkoły Podstawowej im. Rodzimych Bohaterów II Wojny Światowej w Załakowie.

Jesteśmy dla Was, Drodzy Uczniowie!

Z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont”
przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

instruktor turystyki kwalifikowanej w zakresie Turystyka Rowerowa
– Wioletta Kuczkowska

P.S. Zapraszamy do współpracy przy realizacji kolejnych projektów chętnych instruktorów turystyki rowerowej ze szkół podstawowych naszej gminy.

Zadanie współfinansowane przez Gminę Sierakowice.