Od września bieżącego roku realizowany był projekt Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach pt. „Jak podróżować, to tylko po Kaszubach!”, współfinansowany przez Gminę Sierakowice. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie uczniów dorobkiem kultury materialnej i duchowej Kaszub, rozwinięcie wiedzy o środowisku geograficznym i walorach turystycznych regionu, poznanie i zastosowanie oraz połączenie innowacyjnej metody przekazywania informacji – metody lapbook z tradycyjną. Konkurs adresowany był do szkół z terenu gminy Sierakowice, a z zaproszenia do udziału w konkursie wzięło 30 uczestników. Zadanie polegało na stworzeniu plakatu zawierającego mapę Kaszub, umieszczeniu na niej nazw miejscowości w języku kaszubskim oraz zawarcie konkretnych informacji podanych w regulaminie konkursu, za pomocą metody lapbook. Dodatkowo, każdy uczestnik nagrał maksymalnie 3-minutowy film, przedstawiający podróż po swoich wybranych miejscach na mapie.

24 listopada 2021 r. zebrała się komisja w składzie: pani Emilia Reclaf i pani Emilia Maszke. W trzech kategoriach wiekowych wybrała po trzy najlepsze prace:

Kategoria klas I-III:

I miejsce: Rozalia Myszk (SP Tuchlino)
II miejsce: Laura Mielewczyk (SP Jelonko)
III miejsce: Klara Woźniak (SP nr 2 Sierakowice)

Kategoria klas IV-VI:

I miejsce: Aniela Kamińska (SP nr 1 Sierakowice)
II miejsce: Jakub Górski (SP Kamienica Królewska)
III miejsce: Nadia Szutenberg (SP Jelonko)

Kategoria klas VII-VIII:

I miejsce: Maja Klawikowska (SP nr 1 Sierakowice)
II miejsce: Aleksandra Mielewczyk (SP Jelonko)
III miejsce: Weronika Tokarska (SP nr 2 Sierakowice)

Rozdanie nagród odbyło się na uroczystej gali podsumowującej 30 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami. Galę poprowadzili Weronika Tokarska oraz Radosław Radowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach, a atmosferę uświetnił występ chóru pod przewodnictwem pani Wioletty Kuczkowskiej. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę. Podczas gali można było podziwiać wystawę prac „lapbookowych” oraz obejrzeć nadesłane filmy przez uczestników projektu.

Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach zachęca do udziału w kolejnych edycjach tego konkursu oraz do aktywności w pozostałych działaniach kierowanych do szkolnych społeczności z terenu naszej gminy.

Anna Jereczek
– koordynator projektu,
nauczycielka języka kaszubskiego
ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Projekt współfinansowany przez Gminę Sierakowice.