W dobie pandemii Covid-19 oraz wszechobecnych komputerów, telewizji i multimediów młody człowiek z dnia na dzień został skazany na zamknięcie w „czterech ścianach”, ograniczając tym samym kontakt ze światem. Udział w projekcie stworzył uczniom możliwość aktywnego spędzenia czasu poza domem oraz wzmocnienia relacji rówieśniczych. Uczniowie mieli okazję odkryć w sobie pasje, które mogą dalej rozwijać i w nich się zrealizować.

Projekt „Z rowerem i wędką za pan brat” to alternatywa dla bierności i niechęci do aktywnych form rekreacji. Narastające problemy uczniów uwarunkowane są negatywnym wpływem ekspansywnych mediów: Internetu, telewizji czy kryzysem rodziny, bezrobociem i często nieodpowiednim środowiskiem społecznym, w którym zmuszeni są funkcjonować. Prowadzi to do braku zainteresowań, niechęci do aktywności, szukania akceptacji w nieodpowiednich grupach społecznych, co niesie za sobą niebezpieczeństwo uzależnień. Dla wielu z nich to sposób na mądre i aktywne spędzenie czasu poza domem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców postanowiliśmy ubiegać się kolejny raz o pozyskanie środków na realizację dwóch form spędzania wolnego czasu:

  • Trzydniowy rajd rowerowy jako aktywność, która ma promować turystykę rowerową wśród uczniów szkół podstawowych gminy Sierakowice.
  • Zawody wędkarskie umożliwiające młodzieży realizację ich zainteresowań i pasji oraz kształtowanie zasad zdrowej rywalizacji.

Rajd rowerowy „Kaszuby z Rowerlove.pl”, który zorganizowaliśmy już po raz drugi w bieżącym roku szkolnym 2020/2021 z założenia miał być wyróżnieniem dla uczniów, promując alternatywny tryb życia, nasze szkoły i gminę Sierakowice. Tradycyjnie już – wyjazd był dużym wyzwaniem, ponieważ trasa rajdu liczyła 50 km.

Tym razem poznawaliśmy nową ścieżkę rowerową w stronę Gowidlina – Widnej Góry – Podjaz – Żakowa – Sulęczyna. W Sulęczynie podziwialiśmy Jezioro Węgorzyno, „Rynnę Sulęczyńską” ze ścieżką edukacyjno-przyrodniczą oraz miejsca związane z pobytem Świętego Jana Pawła II na trasie spływu kajakowego w 1964 roku. Poznaliśmy miejsca związane z wydarzeniami muzycznym „Jazz w lesie” oraz „Międzynarodowy festiwal akordeonowy”. Sulęczyna również „smakowaliśmy”, delektując się dobrym jedzeniem w restauracji „Smaki Sulęczyna”. Trasę powrotną wybraliśmy w kierunku Kistowa, Leman i ponownie – Gowidlina.

Dlaczego znów przez Gowidlino? Odpowiedź jest prosta: właśnie tutaj mamy najdoskonalszą ścieżkę rowerową w naszej gminie. Jest dobrze zaprojektowana i doskonale zbudowana: w bezpiecznej odległości od ulicy, szeroka, w przeważającej części asfaltowa i bardzo dobrze oznakowana. Ścieżkom rowerowym w gminie Sierakowice mówimy zdecydowane TAK. Prosimy o więcej.

Wszyscy uczestnicy z powodzeniem przejechali tak długą trasę w ciągu jednego dnia.

Rajd zakończył się dla każdej grupy testem wiedzy z zakresu znajomości miejsc, do których dotarliśmy rowerami oraz wręczeniem pamiątkowych medali. Atrakcją okazały się również prezentacje wypraw rowerowych po Polsce i Hiszpanii przygotowane przez opiekunów – instruktorów turystyki rowerowej, którzy są doświadczonymi cyklistami. Wszystko w formie warsztatów na temat turystyki rowerowej. Działania mają zaszczepić w uczestnikach projektu chęć do aktywności rowerowej w przyszłości oraz dbanie o swoją kondycję fizyczną i zdrowie, co doskonale wpisuje się w programy naszych szkół promujących zdrowie.

W ramach naszego projektu chętnie promujemy osoby, które należą do grona naszych „rowerowych” przyjaciół. Naszym gościem w bieżącej edycji był cyklista Klubu Kolarskiego Lew Lębork – Piotr Walkusz. Mogliśmy wspólnie przejechać odcinek rajdu oraz posłuchać na zakończenie dnia ciekawych refleksji naszego gościa. Trzymamy kciuki za start Piotra w najbliższych Mistrzostwach w Para-Kolarstwie Szosowym. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

Współczesna młodzież jest często bardziej nastawiona na bierny wypoczynek niż aktywność fizyczną w wolnym czasie. Rower jest dostępnym środkiem lokomocji, łatwo można na nim się przemieszczać i z ciekawej perspektywy zwiedzać naszą Małą Ojczyznę. Korzyści wynikające z aktywności fizycznej są ogromne i przekładają się na zdrowie i kondycję fizyczną. Nasze przekonanie o celowości tego typu aktywności oraz doświadczenia rowerowe i pasja dopełniają całości. Chcemy „zarazić” naszą pasją do roweru tak, aby nasi uczniowie zechcieli w przyszłości poznawać dalej Naszą Małą Ojczyznę, Polskę oraz świat z perspektywy roweru. W projekcie wzięło udział 36 uczniów z czterech szkół naszej gminy oraz czterech opiekunów – instruktorów turystyki kwalifikowanej.

Swoimi refleksjami uczestnicy rajdu dzielili się na bieżąco na stronach internetowych swoich szkół oraz na blogu www.Rowerlove.wordpress.com, gdzie codziennie umieszczane były newsy oraz aktualne zdjęcia.

Składamy serdeczne podziękowania Gminie Sierakowice za pozyskane w ramach projektu środki finansowe na realizację założonych celów. Jesteśmy przekonani, że zostały właściwie wykorzystane.

Nasi młodzi cykliści kolejny raz mogli doświadczyć pozytywnych emocji związanych z poznawaniem Kaszub oraz z wysiłkiem fizycznym tak potrzebnym w trudnym czasie, w jakim przyszło nam żyć.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcjom Szkół zaangażowanych w realizację projektu:

  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach,
  • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach,
  • Szkoły Podstawowej w Mojuszu,
  • Szkoły Podstawowej im. Rodzimych Bohaterów II Wojny Światowej w Załakowie.

Jesteśmy dla Was, Drodzy Uczniowie!

Z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont”
przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach
instruktor turystyki kwalifikowanej w zakresie turystyki rowerowej
– Wioletta Kuczkowska

P.S. Zapraszamy do współpracy w kolejnych projektach chętnych instruktorów turystyki rowerowej ze szkół podstawowych naszej gminy.

Zadanie współfinansowane przez Gminę Sierakowice.